Medycyna estetyczna a zdrowie – jakie korzyści dla ciała i ducha przynoszą zabiegi?

Medycyna estetyczna, jak wskazuje na to jej nazwa, polega na poprawie naszego wyglądu fizycznego. Jej przeciwnicy straszą nienaturalnym wyglądem, a zwolennicy zachwalają świetne efekty i poprawę jakości życia. A jak jest naprawdę? Dowiedz się, jakie korzyści mogą przynieść zabiegi i na co uważać, decydując się na skorzystanie z medycyny estetycznej.

Medycyna estetyczna a samopoczucie

Do tego, że lepszy, bardziej atrakcyjny wygląd pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, chyba nikogo nie należy przekonywać. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się między innymi na zabiegi odmładzające. Kto nie chciałby spojrzeć w lustro i zobaczyć o kilka lat młodszą twarz? Medycyna estetyczna ma w zanadrzu również wiele innych procedur, w tym usuwanie przebarwień czy ujędrnianie skóry, które mogą być przydatne np. u młodych mam czy pacjentów po odchudzaniu. Potrafi również pomóc nam pozbyć się złych wspomnień, usuwając blizny, np. po wypadkach, operacjach czy chorobie, która pozostawiła ślady na skórze. To także wybawienie dla osób, które zdecydowały się na nieprzemyślany tatuaż. Pacjenci mogą więc nie tylko cieszyć się lepszym wyglądem, lecz także pozbyć się licznych kompleksów i pamiątek po przykrych zdarzeniach. W takich sytuacjach gabinet medycyny estetycznej pełni rolę poniekąd terapeutyczną, choć oczywiście w wielu przypadkach konieczne będzie też skorzystanie z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego.

Medycyna estetyczna dla poprawy jakości życia

Medycyna estetyczna pomaga poprawić jakość życia nie tylko poprzez przywrócenie komfortu psychicznego i poczucia atrakcyjności. Może ona również wpłynąć na samopoczucie fizyczne. Przykładem mogą być tutaj procedury z zakresu ginekologii estetycznej, np.: zmniejszenie warg sromowych, które ocierają się o bieliznę, powodując ból, lub zabiegi na nietrzymanie moczu. Duże korzyści przynoszą też inne działania z zakresu medycyny estetycznej, np. podniesienie powieki potrafi zwiększyć pole widzenia pacjenta. Warto również podkreślić, że medycyna estetyczna nie jest tożsama z chirurgią plastyczną. Podstawową różnicą jest właśnie niska inwazyjność pierwszego typu procedur, a także pobudzanie naturalnych procesów regeneracyjnych. Nie ma tu mowy o sztucznych implantach – zwykle stosuje się wypełniacze, najczęściej na bazie kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w naszym ciele, w tym w skórze. Co więcej, niektóre rezultaty medycyny estetycznej nie są trwałe, a przy tym w pełni odwracalne.

Jakie zabiegi wybierać?

Zastanawiasz się, jaki zabieg medycyny estetycznej będzie dla ciebie najlepszy? Pamiętaj, że informacje dostępne w internecie mają za zadanie jedynie przybliżyć ci, na czym będzie polegać dana procedura. Tak naprawdę ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz. Twoim zadaniem jest jedynie określenie problemu, którego chcesz się pozbyć. Na konsultację nie zapomnij zabrać wszelkich niezbędnych wyników badań. Zapisz też nazwy zażywanych leków, ziół i suplementów. Jest to konieczne dla twojego bezpieczeństwa, a także rezultatów zabiegu. Jeśli np. nie masz świadomości, że lek ziołowy ma działanie fotoalergizujące i nie powiesz o tym specjaliście przed zabiegiem laserowym, w najlepszym razie nabawisz się przebarwień. Nie bój się też wyrażać obaw co do proponowanej przez lekarza procedury – z pewnością odpowie on na twoje pytania i rozwieje wątpliwości. Pamiętaj, aby starannie wybrać klinikę, w której chcesz przeprowadzić zabieg. Zapewni ci to nie tylko właściwą kwalifikację oraz odpowiednią opiekę, lecz także precyzyjne i efektywne wykonanie procedury.

Na co uważać – cienie i blaski medycyny estetycznej

Musisz mieć świadomość, że zabiegi z przerwaniem ciągłości naskórka może wykonywać jedynie lekarz. Jeśli proponuje ci to kosmetolog czy kosmetyczka, nigdy się na to nie zgadzaj. Odpowiedni profesjonalista, poza odpowiednim wykonaniem procedury, jest również w stanie:

  • zauważyć niezdrowe podejście pacjenta do zabiegów medycyny estetycznej,
  • określić, jakich efektów pacjent może spodziewać się po zabiegu,
  • uczciwie poinformować, że zabieg jest niemożliwy do wykonania lub nie przyniesie pożądanych rezultatów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register