Gospodarka. Dlaczego władze miasta marnotrawią nasze pieniądze?

Elbląg jest miastem mocno zadłużonym, a prezydent Witold Wróblewski przyznaje, że Jego obecna kadencja zdominowana jest przez czynienie oszczędności i spłacanie zadłużenia. Dlaczego więc jednocześnie oddaje potężne środki finansowe bankowi komercyjnemu, zamiast lokować miejskiej finanse w banku komunalnym?

Naszemu Miastu środków finansowych brakuje praktycznie na wszystko – nie tylko na ważne inwestycje czy budowę mieszkań komunalnych, ale nawet na niewielkie akcje promocyjne czy profilaktyczne.

O tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/miasto-nie-ma-pieniedzy-wiec-radny-wzial-sprawy-w-swoje-rece/

Jednocześnie Miasto lokuje wszystkie środki finansowe w banku komercyjnym, płacąc za obsługę potężne pieniądze. Co więcej, gromadzone w banku komercyjnym lokalne finanse nie pracują na korzyść Elbląga i elblążan, ale wzbogacają komercyjny podmiot. To marnotrawstwo środków publicznych i działanie bardzo krótkowzroczne.

Fotka 3 ES– Odpowiedzią na problem braku środków inwestycyjnych jest przede wszystkim tworzenie banków komunalnych. Jak wskazują Wolni i Solidarni, tworzenie bankowości komunalnej jest realnym działaniem w Polsce oraz zgodnym z polskim prawem – mówi Edmund Szwed, doradca ds. samorządów Marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego.

Banki komunalne są znaną w świecie instytucją finansową działającą w oparciu o zasady społecznej gospodarki rynkowej. To oznacza, że mają służyć społeczności, w której są osadzone, zapobiegając wypływom kapitału, który powinien służyć  tej wspólnocie.

Gminom wolno prowadzić banki. W świetle polskich przepisów prowadzenie działalności bankowej przez gminy jest dozwolone. Prawo do tego mają gminy. Działalność bankowa JST mogłaby być prowadzona  w formie bankowej spółki akcyjnej.

 – Za rozwiązanie modelowe może służyć  Szwajcaria, w której sieć banków komunalnych (Kantonalbanken) stanowi  barierę uniemożliwiającą przepływ pieniądza publicznego do prywatnych banków. Mechanizm ich funkcjonowania jest prosty. Kantony, odpowiednik naszych województw, powołały własne banki, których celem jest zatrzymać pieniądz publiczny i zarządzając nim powodować wzrost  zamożności społeczności lokalnej – dodaje Edmund Szwed.

Pieniądz publiczny, jest własnością społeczności lokalnej, która go tworzy, płacąc podatki. Budżet gminy jest własnością jej mieszkańców, dlatego też budżet samorządu powinien służyć społeczności, która ów zasób tworzy, a nie stanowić ogromny biznes dla prywatnego sektora bankowego.

W Polsce niestety takiej sieci zatrzymującej pieniądz podatnika nie mamy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podobny system zacząć budować. Potrzeba tylko woli rządzących samorządami.

 – Rozwiązanie  Wolnych  i Solidarnych  zapewniają min., że bankowość komunalna  pomniejszy  problem braku środków inwestycyjnych  i poziom zadłużenia polskich samorządów. Nie będzie tu już więcej styku – pieniądze publiczne – bankowość komercyjna. Takie powiązania dotychczas występujące stają się niekiedy przyczyną powstawania niegospodarności  a także rodzą zjawiska korupcjogenne – mówi  Edmund Szwed. –  Bankowość komunalna, gdzie bank komunalny będzie podmiotem samorządowym, nie spowoduje marnotrawienie pieniędzy publicznych, które teraz w dużej skali są wydawane na opłaty za prowadzenie rachunków bankowych samorządów czy odsetki od zaciągniętych kredytów. Przy zastosowaniu bankowości  komunalnej takich strat finansowych nie będzie. Propozycje  Partii Wolni i Solidarni eliminują te negatywne zjawiska  na poziomie  samorządu.

Zainicjowany proces tworzenia banków komunalnych rozpocząłby  także  bankową repolonizacją przynajmniej pieniądza samorządowego. Banki samorządowe zarządzające pieniądzem lokalnym publicznym i prywatnym, stałyby się głównym mechanizmem rozwoju gospodarczego samorządów.

Finanse publiczne muszą służyć lokalnym społecznościom, a nie stanowić źródło gigantycznych zysków wyłącznie dla banków i to zwykle prywatnych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register