Zaloguj się | Rejestracja

Wtorek, 30 maja 2017

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
30.09.2013 14:13 | en/onet | 2 komentarze

Żyliśmy obok Świętego Karola Wojtyły. O niezwykłym cudzie i ogłoszonej przez papieża Franciszka dacie kanonizacji...

Papież Franciszek ogłosił datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Odbędzie się ona 27 kwietnia przyszłego roku. Decyzja zapadła po zatwierdzeniu drugiego cudu, pierwszego takiego przypadku w świecie... Rozległe, udokumentowane uszkodzenie mózgu poprzez wylew ustąpiło nagle i nie pozostawiło nawet śladu w organizmie kobiety...

fot. archiwum prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Papież Franciszek ogłosił datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Odbędzie się ona 27 kwietnia przyszłego roku. O swojej decyzji papież poinformował podczas konsystorza w Watykanie. Wzięli w nim udział kardynałowie z Rzymu i ci przybyli z innych krajów. - To wielki dzień dla Polski - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Jak dodał, święty Jan Paweł II będzie patronem Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie.

Data mszy kanonizacyjnej została ogłoszona przez papieża Franciszka niespełna pół godziny po rozpoczęciu konsystorza. Po krótkiej modlitwie w Sali Konsystorza prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato przedstawił sylwetki obu kandydatów do świętości.

Zwrócił szczególną uwagę na ich służbę na rzecz pokoju, podkreślając, że do niej zachęca także papież Franciszek. Przypomniał również, że Jan XXIII i Jan Paweł II stali na czele Kościoła w okresach "radykalnych transformacji" i krzewili ideę godności człowieka.

W konsystorzu uczestniczyli także dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie; to prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

Intencją Franciszka od początku było wspólne wyniesienie na ołtarze dwóch papieży.

Papież już w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.

Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

Niezwykły cud

Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaakceptowała drugi cud, niezwykłe uzdrowienie kobiety za wstawiennictwem Jana Pawła II. Komisja ta była trzecim gremium po lekarzach i teologach, które przyjęło w głosowaniu dokumentację dotyczącą uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Papież Jan Paweł II

Cud Jana Pawła II dotyczył przypadku wyzdrowienia kobiety z Kostaryki. Miała ona doznać ciężkiego uszkodzenia mózgu poprzez wylew, które nagle i niespodziewanie ustąpiło. Lekarze twierdzą, że to pierwszy taki przypadek w Świecie aby tak rozległe, udokumentowane uszkodzenie mózgu ustąpiło nagle i nie pozostawiło nawet śladu w organizmie kobiety.

Do cudu miało dojść wieczorem 1 maja 2011 roku, czyli w dniu beatyfikacji Jana Pawła II.

Media podawały również, powołując się na nieoficjalne wiadomości z Watykanu, że w tym przypadku z Kostaryki, którą Jan Paweł II odwiedził 30 lat temu, mowa jest wręcz o podwójnym cudzie, bo rodzina chorej odzyskała wiarę. Przypadek ten określono w pierwszych komentarzach jako "historię wiary i nadziei".

źródło: Onet.pl
TOP FAKTY