Zaloguj się | Rejestracja

Sobota, 24 czerwca 2017

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
07.02.2013 21:36 | en | 56 komentarzy

Elbląg, szara rzeczywistość II

Druga część filmu Jarosława Jaroszuka opowiada o prawdziwej, tragicznej historii elblążanina, kolegi twórcy filmu, który w walce o przysłowiowy chleb okazał się słabszy. Przydusiła go ta szara rzeczywistość...

Materiał wideo:

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Autentyczna, tragiczna historia elblążanina opowiedziana w krótkim filmie

- W tej historii, która zainspirowała mnie do drugiej części filmu, nawet gdybym chciał przedstawić nasze miasto w innych barwach, nie mogłem. Elbląg to miasto, które naprawdę kocham. Chciałbym aby życie w moim mieście nikogo nie zmuszało do walki o przetrwanie, o chleb, jak w historii kolegi, która jest opowiedziana w tej drugiej części. - mówi twórca filmu Jarosław Jaroszuk.

- Ostatnio często młodzi ludzie opuszczają nasze "malownicze miasto". Opuszczają je jednak na stałe i bez drogi powrotnej. Smutna to prawda, która dotarła do mojej głowy dopiero wtedy, kiedy mój serdeczny kolega wyruszył w drogę do krainy gdzie brak jest szarych kolorów. Elbląg, szara rzeczywistość II - ten film dedykuję mojemu koledze, który już nigdy nie będzie mógł zobaczyć tych kadrów. Kolega, któremu dedykuję drugą część filmu był elblążaninem. Kochał to miasto i tu chciał żyć. W Elblągu stoczył walkę o przysłowiowy chleb. Przydusiła go szara rzeczywistość. - dodaje Jarek.

Tak w pierwszej jak i w drugiej części filmu, do tych szarych, elbląskich kadrów, Jarek (twórca obrazu i montażu) dobrał idealnie dopasowane teksty i muzykę.

Prawdziwy Elbląg...

Pierwszą część filmu Jarosława Jaroszuka obejrzało ponad 7000 internautów, według statystyk YouTybe wskazujących ilość unikalnych odsłon. Film stał się bardzo popularny i większość internautów podobnie postrzega nasze miasto.

Żyjemy w czasach, w których kreuje się fikcyjny, zakłamany obraz rzeczywistości która nas otacza. Czemu ma to służyć i komu - nie wiadomo. Ta propaganda to główny przekaz większości ogólnopolskich mediów. Trudno tego typu działania zrozumieć. Tym bardziej, że w tworzeniu tej fikcji biorą udział dziennikarze, media. Autor filmu ma odwagę pokazać Elbląg w swoich barwach - nie ma w tych filmach żadnych podtekstów związanych z konkretną opcją polityczną a jedynie prawdziwy obraz miasta, tyle, że pozbawiony wielu barw.

Tym razem film nawiązuje do człowieka próbującego odnaleźć siebie w naszym mieście. Mimo zdobytego wykształcenia i kwalifikacji stoczył walkę o byt, o pracę... o chleb. Niestety ta walka jak wspominał autor filmu zakończyła się tragicznie. Mężczyzna przegrał ją z przytłaczającą go rzeczywistością. - A ja i tak Ciągle wierzę, że w Elblągu może być lepiej, że można żyć tu godnie. Ale czy powinienem wierzyć? - pisał nam jakiś czas temu autor obu filmów.

Przypominamy pierwszą część filmu:

Pod pierwszą częścią filmu Elbląg, szara rzeczywistość autor napisał: Elbląg to miasto, które dawniej było powodem do dumy. Dzisiaj prawda jest inna, pod lukrowaną skorupą kryje się miasto gdzie kolor mocno jest już wyblakły. Smutna to prawda, ale odradzam spacerek po ulicach mojego usychającego miasteczka, gdzie naciągane statystyki pokazują zafałszowany obrazek rzeczywistości. Zapraszam na kilka kadrów, które uchwyciłem na spacerze w piątek - 01.02.2013. Z tą opinią większość widzów, internautów się zgodziła. My również.

Liczymy na więcej tego typu kadrów autorstwa Jarosława Jaroszuka i polecamy Waszej uwadze najnowszą część, czyli Elbląg, szara rzeczywistość II. Polecajcie też oba filmy swoim znajomym. Tak autor jak i my jesteśmy ciekawi opinii internautów - i tych krytycznych i pozytywnych ale też wypowiedzi, jak Wy postrzegacie Elbląg.

O twórcy - czyli kilka słów o nagrodach i wyróżnieniach 
elblążanina Jarosława Jaroszuka:
→ Miesięcznik Przyroda Polska – wrzesień.1986 r. 
Zdjęcie miesiąca – JASZCZURKA ŻYWORODNA
→ Miesięcznik Przyroda Polska – październik.1988 r.
– Pierwsze miejsce zdjęcie miesiąca – ŁASICA
→ Miesięcznik FOTO – marzec 1993r.
– Foto liga wyróżnienie – ŁOWCY BURSZTYNU
→ Miesięcznik FOTO – czerwiec 1993r.
– Foto liga wyróżnienie – SZTORM W KIELISZKU
→ Miesięcznik FOTO – luty 1994r.
– III miejsce w rocznym konkursie miesięcznika FOTO
→ Miesięcznik Przyroda Polska – czerwiec.1994 r.
– Zdjęcie miesiąca –  RZEKOTKA DRZEWNA
→ Miesięcznik Przyroda Polska – listopad.1994 r.
– Zdjęcie miesiąca – KORMORAN CZARNY
→ Miesięcznik Przyroda Polska – kwiecień.1996 r.
– Zdjęcie miesiąca – KORMORAN
→ Miesięcznik FOTO – wrzesień 1997 r.
– Wyróżnienie ogólnopolski konkurs FOTOGRAFII CYFROWEJ
→ 2008 - Digart dnia – LODOWA KRAINA
– wyróżnione zdjęcie na portalu Digart
→ 2008 - Ogólnopolski konkurs Duracell "Bezcenne chwile"
– Wyróżnienie
→ 2009 - Wielki Konkurs Fotograficzny ''National Geographic''
Pierwsze miejsce w kategorii Pejzaż Polski  ''TATRY''
→ 2009 - Digart dnia – Elektryczna zatoka
– wyróżnienie zdjęcie na portalu Digart
→ 2009 - Nagroda Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie 
– "Talent Roku"  2009
→ 2010 - Konkurs Fotograficzny ''National Geographic''
- W świątecznym kadrze - 2 wyróżnienie
→ 2011 - Konkurs Fotograficzny "ŚwiatObrazu.pl"
- 3 miejsce zdjęcie miesiąca – WIDOK Z BALKONU
→ 2011 - Konkurs foto National Geographic i Cyfrowego Polsatu
III miejsce.
→ 2011 - Konkurs National Geographic Polska
– Zjawiska atmosferyczne
- nagroda za zdjęcie - KLATKA FARADAYA
→ 2012 - Zdjecie dnia National Geographic Polska
- JEST TAKIE DRZEWO
→ 2012 - Konkurs internetowy "Yamaha wzbudza emocje"
II Miejsce za krótki film -  YAMAHA MT-03

Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej Jarosława Jaroszuka - kliknij tutaj i bloga - kliknij tutaj.

Na kanale YouTube znajdziecie też wiele innych dobrych produkcji Jarka Jaroszuka. Filmy, które tworzy, między innymi dokumentują wyprawy w ciekawe zakątki okolic Elbląg. Tu warto polecić film z zimowej wyprawy na Zalew Wiślany, ale znajdziecie tam też wiele innych, dobrze zrealizowanych i ciekawych produkcji. Aby odwiedzić kanał Jarosława Jaroszuka na YouTube - kliknij tutaj.
TOP FAKTY