Zaloguj się | Rejestracja

Sobota, 24 czerwca 2017

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
04.12.2016 11:35 | rd. | 0 komentarzy

Grozi mu 5 lat za… przewóz śmieci przez granicę

Funkcjonariusze Straży Granicznej w drogowym przejściu granicznym w Gronowie uniemożliwili 1 grudnia br. wwóz do Polski 24 kg odpadów bez zezwolenia.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Do odprawy na kierunku wjazdowym do Polski stawił się 59-letni obywatel Rosji.  W bagażniku samochodu, którym kierował przewoził w workach rozdrobnione elementy wewnętrzne katalizatorów samochodowych o łącznej wadze 24 kg.

Rosjanin chciał  sprzedać nielegalny towar na złomie w miejscowości Braniewo. Nie posiadał żadnych dokumentów zezwalających na jego przywóz na terytorium UE. Został zatrzymany. Mężczyźnie, za przywóz odpadów wbrew przepisom z zagranicy, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

To już piąty ujawniony przypadek (trzy w Gronowie, dwa w Bezledach) próby nielegalnego wwozu do Polski odpadów w drogowych przejściach granicznych na Warmii i Mazurach. Pozostałe zdarzenia odnosiły się do: karoserii wraków pojazdów, aluminiowych profili, złomu mosiądzu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej konsekwentnie czuwają, aby przekraczanie granicy i przywóz towarów był zgodny z obowiązującym porządkiem prawnym, w tym przeciwdziałają niekontrolowanemu napływowi odpadów do Polski.

Straż Graniczna przypomina, że - zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów - przewóz określonych rodzajów odpadów z jednego kraju do drugiego jest możliwy po uprzednim uzyskaniu zezwolenia właściwych organów kraju wysyłki odpadów, krajów tranzytowych oraz kraju przeznaczenia odpadów lub w przypadku posiadania „Informacji dołączonej do przemieszczanych odpadów”, określonej w załączniku VII do ww. rozporządzenia.

 
TOP FAKTY