Zaloguj się | Rejestracja

środa, 28 czerwca 2017

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
02.09.2016 09:20 | mp. | 4 komentarze

Rodzice muszą sami kupować podręcznik, bo szkole zabrakło pieniędzy? "To nieporozumienie"

Nasza Czytelniczka poinformowała nas wczoraj, że będzie zmuszona kupić swojemu dziecku ćwiczenia do historii, ponieważ szkole podobno zabrakło na to środków. Podręcznik ten zaś miał być darmowy. Jak dowiedzieliśmy się w tej szkole, o zrzuceniu obowiązku zakupu podręczników w tym wypadku nie ma mowy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

- Moja córka poszła dzisiaj do 4 klasy szkoły podstawowej. Wszędzie się słyszy, że książki do 4 klasy są darmowe. Dzisiaj okazało się, że rodzice muszą zakupić ćwiczenia do historii, bo szkole nie starczyło pieniędzy na tą książką. Pomimo tego, że na wykazie podręczników do klasy 4 jest napisane, że książki dzieci dostają ze szkoły – pisze do naszej redakcji Czytelniczka.

Sprawa dotyczyła Szkoły Podstawowej nr 23. Jak udało nam się dowiedzieć w tej placówce, o zrzuceniu obowiązku zakupu ćwiczeń do historii przez rodziców czwartoklasistów nie ma mowy.

- Jeśli dane podręczniki znajdują się na wykazie książek bezpłatnych, rodzice nie płacą za nie – usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły. – Natomiast faktem jest, że nie wszystkie podręczniki jeszcze do nas dotarły i na niektóre trzeba będzie chwilę poczekać. W tym wypadku musiało zajść jakieś nieporozumienie.

Reforma, która miała zapewnić podręczniki szkolne za darmo wszystkim uczniom klas podstawowych i gimnazjalnych jest wprowadzana etapowo. W zeszłym roku darmowe książki do nauki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV oraz I klasy gimnazjum.

W tym roku z ulgą odetchną także rodzice uczniów klas III i V klas podstawowych i II gimnazjum, którzy także będą mieli zapewnione podręczniki z ministerstwa.

Dopiero w przyszłym roku komplet darmowych podręczników otrzymają także uczniowie klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum.

Uczniowie wszystkich klas objętych dotacją otrzymają komplet książek do nauki w poszczególnych klasach, w tym podręcznik i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Uczniowie klas I, II, IV szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie (z poprzedniego rocznika), w tym Elementarz MEN oraz podręcznik do języka obcego. W tym roku nowe będą tylko ćwiczenia, które, tak jak w roku poprzednim, będą własnością ucznia. Jedyny koszt, który obciąży rodziców będzie dotyczył zakupu podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych (np. etyka, religia, dodatkowy język obcy).

Uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum także otrzymają komplet podręczników szkolnych za darmo, w tym podręcznik MEN i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Będą to książki zupełnie nowe, wieloletnie, które posłużą w przyszłych latach kolejnym rocznikom. Rodzice uczniów tych klas będą musieli pokryć ewentualne koszty podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych.

W tym roku uczniowie klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum będą korzystać z podręczników wieloletnich z poprzedniego rocznika. Szkoły otrzymają dotacje tylko na ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego. Kwota dotacji dla klasy I i II to – 49,50 zł/dziecko, dla klasy IV – 24,75 zł/dziecko, a dla klasy I gimnazjum – 24,75 zł/dziecko.

W tym roku szkoły otrzymają nowe Elementarze MEN dla uczniów klas 3 oraz dla tego samego rocznika dotacje na podręcznik do języka obcego (24,75 zł/dziecko) i ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego – kwota dotacji: 49,50 zł/dziecko. Z kolei dla uczniów klas 5 szkoły otrzymają dotacje w kwocie 138,60 zł/dziecko na komplet podręczników do wszystkich przedmiotów oraz 24,75 zł/dziecko na ćwiczenia do wszystkich przedmiotów. Dotacja dla klas II gimnazjum obejmie podręczniki wieloletnie (w kwocie 247,50 zł/dziecko) oraz ćwiczenia do wszystkich przedmiotów ( w kwocie 24,75 zł/dziecko).

Rodzice uczniów klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum będą z pewnością niepocieszeni, ponieważ ich dzieci w tym roku jeszcze nie otrzymają podręczników szkolnych za darmo. Dotacja obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych dopiero od września 2017/18.
TOP FAKTY