Zaloguj się | Rejestracja

środa, 28 czerwca 2017

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
01.04.2012 11:05 | | 0 komentarzy
Ostatnia aktualizacja: 01.01.1970 01:00

Święcenie pokarmów już od Niedzieli Palmowej

1 kwietnia 2012 roku - Niedziela Palmowa. W tym dniu katolicy i inni chrześcijanie idą do kościoła z tzw. palmą, zrobioną ze świeżych, zielonych gałązek, bazi lub suszonych kwiatów. Od tego dnia też, pierwszy raz wierni mogą już święcić pokarmy na stoły Wielkanocne. Podczas nabożeństw w kościołach w Niedzielę Palmową i każdego następnego dnia aż do Wielkiej Soboty włącznie możesz udać się do kościoła ze Święconką  - decyzję taką podjął Episkopat Polski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.
Ostatnia aktualizacja: 01.01.1970 01:00Niedziela Palmowa, dawniej zwana również niedzielą kwietną albo wierzbną (od gałązek wierzbowych), rozpoczyna cykl kościelnych obchodów Świąt Wielkanocnych. Kościół święci w tym dniu uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Palmy wielkanocne


Palma wielkanocna to w Polsce najczęściej wiązanka z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych kwiatami i wstążeczkami. Do palmy wkłada się także gałązki roślin wiecznie zielonych (np. gałązki borówek, bukszpanu, tui). Palmy wielkanocne święci się w kościele, a następnie obnosi w uroczystej procesji.

W centralnej i wschodniej Polsce po powrocie z kościoła "dla zdrowia, siły, dostatku i urody" uderzano się lub chociaż dotykano palmą. Robiły to przede wszystkim dzieci i młodzież, wołając: "Palma bije, nie ja biję, za tydzień wielki dzień, za sześć dni Wielkanoc!". Na Podlasiu był zwyczaj rannego budzenia palmą i wierszykiem: "Wierzba bije, nie zabije, za sześć dni, za sześć nocy doczekamy Wielkanocy. Wstawaj rano, krowom dawaj, do kościoła idź!". Przyniesionymi z kościoła palmami kropiono dom i obejście, bydło w oborze, gładzono boki krów, nad ich głowami kreślono palmą znak krzyża, przynajmniej jedną bazię dawano do połknięcia krowom i owcom itp.

Na Pomorzu i Kaszubach rybacy przywiązywali kawałki palmy do swych sieci w intencji bezpiecznych i obfitych połowów. Kawałki palmy na wiosnę podkładano pod lemiesz pługa - w pierwszą zaorywaną skibę ziemi - i dodawano do siewnego ziarna na dobry urodzaj.

Palmę przechowuje się z szacunkiem, wkłada za święty obraz, aby strzegła dom od złego i zapewniała mu Boże błogosławieństwo. Cząstki palm wkładano pod strzechę, a krzyżyk zrobiony z nich przybijano na drzwiach wejściowych, na wrotach stodół i obór.

Dziś palmy są elementem świątecznego wystroju mieszkań, stołów wielkanocnych, a także stoisk i witryn sklepowych.

Ze Święconką od Niedzieli Palmowej


Episkopat już jakiś czas temu podjął decyzję aby święcenie pokarmów odbywało się już od Niedzieli Palmowej podczas każdego nabożeństwa w kościołach. W Wielką Sobotę - jak zawsze, w kościołach pokarmy będą święcone od wczesnego ranka co 30 minut, a w mniejszych parafiach co godzinę.

- Podjęliśmy decyzję aby święcenie pokarmów na świąteczne stoły odbywało się w kościołach już od Niedzieli Palmowej, tak aby każdy mógł to uczynić i nie czekać do ostatniej chwili. Wielki Tydzień, to wyjątkowy czas dla chrześcijan, dlatego też biskupi uznali, że podczas każdego nabożeństwa do Wielkiej Soboty włącznie, w każdej parafii wierni powinni mieć możliwość poświęcenia pokarmów wielkanocnych - tłumaczy przedstawiciel Episkopatu Polski.

Źródło: mowimyjak.pl

Ostatnia aktualizacja: 01.01.1970 01:00

TOP FAKTY